manekin

Dzień dobry,
Tym razem chciałam zapytać o poprawność użycia zwrotu nałożyć coś na manekina. Jest to wbrew zasadzie, ale dość często spotykane. Czy można tę formę uznać za poprawną, ale mniej staranną, czy jest ona zdecydownie nieprawidłowa?
Pozdrawiam,
Monika Miszewska
Manekin ma chwiejny rodzaj gramatyczny: czasem męskorzeczowy (z biernikiem równym mianownikowi), a czasem męskozwierzęcy (z biernikiem równym dopełniaczowi). Sformułowanie na manekina nie jest błędem, co więcej – ma ono dość długą tradycję, por. u Witkacego w didaskaliach Szewców: „LOKAJ KSIĘŻNEJ, FIERDUSIEŃKO – zrobiony trochę na manekina”, a także u Irzykowskiego: „Poszukuje się manekina, który by matce i dziecku dał nazwisko, a sam nie miał pretensyj”.
Mirosław Bańko