mapa miasta Klodzka

Witam!
Która z form jest poprawna: mapa miasta Kłodzko czy mapa miasta Kłodzka? W Słowniku ojczyzny polszczyzny Jana Miodka znalazłem następującą uwagę: „Zwykle nie odmieniamy nazwy miejscowej, jeżeli pojawia się ona w konstrukcjach typu miasto Kłodzko – w mieście Kłodzko (…)”. Jak jednak wygląda to dla konstrukcji typu dla miasta, a nie w mieście, skoro mówi się w Mieście Stołecznym Warszawa, ale dla Miasta Stołecznego Warszawy?
Dziękuję, pozdrawiam,
Piotr Piątkowski
Nie czyniłbym różnicy między dopełniaczem a miejscownikiem: skoro: miasta stołecznego Warszawy, to i w mieście stołecznym Warszawie. A skoro tak, to również mapa miasta Kłodzka oraz w mieście Kłodzku. O ile w ogóle taka konstrukcja jest Panu potrzebna, bo przecież każdy wie, że Kłodzko jest miastem, a nie np. górą.
Konstrukcje typu miasto X, gmina X są chyba najbardziej potrzebne urzędnikom. Jeśli zachodzi obawa, że człon X w formie odmienionej mógłby być trudny do rozpoznania, można pozostawić go w mianowniku. Kłodzko jest jednak dużym miastem, więc trudno przypuszczać, aby nabywca „mapy miasta Kłodzka” zastanawiał się, czy miasto to nazywa się Kłodzko, czy może Kłodzek.
Problem, o który Pan pyta, często powraca w naszej poradni. Dlatego umieściliśmy go na liście najczęściej zadawanych pytań – po angielsku FAQ, po polsku (według naszej propozycji) nazapki – od niedawna dostępnej na stronach poradni.
Mirosław Bańko