marchie

Proszę o odpowiedź na pytanie: piszemy Marchia Północna, Marchia Wschodnia, Marchia Saksońska, Marchia Miśnieńska czy też marchia północna, marchia wschodnia, marchia saksońska, marchia miśnieńska? Według słownika ortograficznego małą literą, ale w encyklopediach historii Niemiec spotykam dużą. Który więc zapis jest poprawny i który stosować?

Wielki słownik ortograficzny PWN stwierdza w regule [128]: „Nazwy okręgów administracyjnych współczesnych i historycznych wyodrębnionych w strukturach kościelnych i państwowych [piszemy małą literą]”; dalej następuje przykład marchia brandenburska. Fragment wyróżniony podkreśleniem miał uściślić definicję z Nowego słownika ortograficznego PWN (zob. https://sjp.pwn.pl/zasady/128-20-29-Nazwy-okregow-administracyjnych-wspolczesnych-i-historycznych-wyodrebnionych-w-strukturach-koscielnych-i-panstwowych;629450.html), jednak nie czyni tego skutecznie, ponieważ oba słowniki wcześniej podają, iż: „Przymiotniki: południowy, północny, wschodni, zachodni pisze się wielką literą, jeśli są integralną częścią nazw geograficznych, nazw państw oraz innych jednostek terytorialnych lub administracyjnych” (reguła [81], zob. https://sjp.pwn.pl/zasady/81-18-24-Wielowyrazowe-nazwy-geograficzne-i-miejscowe;629400.html). Trzeba w takim razie ustalić hierarchię zasad. Na podstawie różnych faktów można wnioskować, iż podstawowa jest reguła [128], pozostałe zaś stanowią jej uzupełnienie, z którego korzystamy w razie wątpliwości. W związku z tym wzorcowa powinna być pisownia małymi literami.

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski