marchie

 
marchie
9.02.2004
Proszę o odpowiedź na pytanie: piszemy Marchia Północna, Marchia Wschodnia, Marchia Saksońska, Marchia Miśnieńska czy też marchia północna, marchia wschodnia, marchia saksońska, marchia miśnieńska? Według słownika ortograficznego małą literą, ale w encyklopediach historii Niemiec spotykam dużą. Który więc zapis jest poprawny i który stosować?
Wielki słownik ortograficzny PWN stwierdza w regule [128]: „Nazwy okręgów administracyjnych współczesnych i historycznych wyodrębnionych w strukturach kościelnych i państwowych [piszemy małą literą]”; dalej następuje przykład marchia brandenburska. Fragment wyróżniony podkreśleniem miał uściślić definicję z Nowego słownika ortograficznego PWN (zob. http://slowniki.pwn.pl/zasady/629450_1.html), jednak nie czyni tego skutecznie, ponieważ oba słowniki wcześniej podają, iż: „Przymiotniki: południowy, północny, wschodni, zachodni pisze się wielką literą, jeśli są integralną częścią nazw geograficznych, nazw państw oraz innych jednostek terytorialnych lub administracyjnych” (reguła [81], zob. http://slowniki.pwn.pl/zasady/629400_1.html). Trzeba w takim razie ustalić hierarchię zasad. Na podstawie różnych faktów można wnioskować, iż podstawowa jest reguła [128], pozostałe zaś stanowią jej uzupełnienie, z którego korzystamy w razie wątpliwości. W związku z tym wzorcowa powinna być pisownia małymi literami.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!