maskotka

Jak prawidłowo podzielić wyraz maskotka na sylaby. Córka, uczennica klasy pierwszej, dokonała takiego podziału: ma-sko-tka, a pani poprawiła na mas-kot-ka. Ja sama podzieliłabym chyba tak: mas-ko-tka. Czy tylko wersja pani jest prawidłowa? Bardzo proszę o odpowiedź.
Wszystkie trzy podziały są bardzo dobre, zgodne z regułami dzielenia wyrazów w języku polskim. Słownik ortograficzny PWN radzi ostatnią sylabę wydzielić przed głoską [k], czyli ma-skot-ka lub mas-kot-ka, pewnie dlatego, że w owym [k] można upatrywać rodzimy sufiks. Jest to jednak tylko zalecenie, zatem podziału dokonanego przez Pani córkę nie można uznać za błąd.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski