maszyny latające i nie tylko

Witam serdecznie!
Mam pytanie dotyczące pisowni nazw bombowców, sond. Jak piszemy: kadłub Heinkla, Fieseler Storch, Pioneery (sondy), Voyagery 1 i 2 (sondy), czy może stosujemy małą literę jak w przypadku marek i lmn.?
Drugie pytanie dotyczy akcji i programów. Czy Podaj Łapę lub Pierwsza Praca piszemy w cudzysłowie, czy nie ma ustalonych reguł?
Renata Modzelewska
Ad 1. W przypadku nazw marek możliwy jest zapis literą wielką lub małą, zależnie od znaczenia. Zapis od wielkiej litery, np. „Kadłub Heinkla jest bardzo odporny na uszkodzenia”, będzie oznaczać, iż chodzi nam o kadłub samolotów marki Heinkel. Gdybyśmy napisali „Kadłub heinkla jest bardzo odporny na uszkodzenia”, znaczyłoby to, że mamy na myśli jednostkowy egzemplarz samolotu.
Z nazwami statków kosmicznych sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ zwykle ich nazwy są jednostkowe, np. Apollo 11, Apollo 13, choć mogą być nadawane seryjnie. W związku z tym nie stosuje się w tym wypadku rozróżnienia „marka – egzemplarz danej marki”, piszemy więc tylko wielką literą: Pioneery, Voyagery, podobnie jak Adamowie lub Kowalscy.
Uwaga: nazwę Fieseler Storch należy odmieniać.
Ad 2. Nazwy akcji, programów telewizyjnych i radiowych i podobne możemy ująć w cudzysłów, lecz nie jest to konieczne, gdyż wystarczającym wyróżnikiem tych nazw są wielkie litery.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski