maszyny latające i nie tylko

maszyny latające i nie tylko
7.04.2003
7.04.2003
Witam serdecznie!
Mam pytanie dotyczące pisowni nazw bombowców, sond. Jak piszemy: kadłub Heinkla, Fieseler Storch, Pioneery (sondy), Voyagery 1 i 2 (sondy), czy może stosujemy małą literę jak w przypadku marek i lmn.?
Drugie pytanie dotyczy akcji i programów. Czy Podaj Łapę lub Pierwsza Praca piszemy w cudzysłowie, czy nie ma ustalonych reguł?
Renata Modzelewska
Ad 1. W przypadku nazw marek możliwy jest zapis literą wielką lub małą, zależnie od znaczenia. Zapis od wielkiej litery, np. „Kadłub Heinkla jest bardzo odporny na uszkodzenia”, będzie oznaczać, iż chodzi nam o kadłub samolotów marki Heinkel. Gdybyśmy napisali „Kadłub heinkla jest bardzo odporny na uszkodzenia”, znaczyłoby to, że mamy na myśli jednostkowy egzemplarz samolotu.
Z nazwami statków kosmicznych sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ zwykle ich nazwy są jednostkowe, np. Apollo 11, Apollo 13, choć mogą być nadawane seryjnie. W związku z tym nie stosuje się w tym wypadku rozróżnienia „marka – egzemplarz danej marki”, piszemy więc tylko wielką literą: Pioneery, Voyagery, podobnie jak Adamowie lub Kowalscy.
Uwaga: nazwę Fieseler Storch należy odmieniać.
Ad 2. Nazwy akcji, programów telewizyjnych i radiowych i podobne możemy ująć w cudzysłów, lecz nie jest to konieczne, gdyż wystarczającym wyróżnikiem tych nazw są wielkie litery.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego