mąż stanu

Czy mężem stanu może być kobieta?
Teoretycznie rzecz biorąc, kobieta może być mężem stanu, czyli wybitnym politykiem. W praktyce jednak wybitnymi politykami są na ogół mężczyźni, dlatego określenie to stosowane bywa w odniesieniu do przedstawicieli płci męskiej.
Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań – ani znaczeniowych, ani formalnojęzykowych – by określać tak kobietę. Sama spotkałam się w tekście dziennikarskim z użyciem tego określenia w odniesieniu do Condoleezzy Rice.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski