mereszczyć

mereszczyć
3.11.2004
3.11.2004
W książce Macieja Malickiego Saga ludu pojawia się słowo mereszczy. Proszę o wyjaśnienie, co ono znaczy i skąd pochodzi (dialekt).
Zastanawiam się, czy to pytanie nie jest elementem kampanii promocyjnej książki ;-).
We fragmencie zamieszczonym w Internecie odnalazłem zdania: „Bo w tamtych czasach wojsko raczej do kościoła nie chodziło. Nie to, co teraz. Teraz wojsko wali do świątyń jak w dym. Przy każdej okazji. Nawet bez. Z tego, co wiem, nikt z naszej kompanii nie skorzystał z propozycji sierżanta. Zaraz, zaraz. Coś mi mereszczy. Może chłopcy ze Śląska? Nie pamiętam. Ja w wolnych chwilach przeczytałem całą pułkową bibliotekę”.
Język utworów Macieja Malickiego jest bogaty i ciekawy. Nawet więc gdy nie udało mi się znaleźć szukanego czasownika ani w słownikach języka ogólnego, ani slangowych, ani dialektalnych, wierzyłem, że nie jest to autorski neologizm.
Sądzę, że to zapożyczenie z języka rosyjskiego. W słowniku Władimira Dala z końca XIX wieku znajduje się informacja, że mierieszczit' znaczy m.in. 'migać (w oczach), majaczyć', a częstsze współcześnie mierieszczit'sia – 'wydawać się, zdawać się (niejasno, w dali, w półmroku, jak pijanemu)'.
Etymologicznie mierieszczit' związane jest ze słowami mrok i zmierzch (staropolskie zmierzk), chociaż do kontekstu z Sagi ludu da się podstawić ogólnopolski czasownik świtać.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego