miasto-bohater

Jak brzmi mianownik liczby mnogiej wyrażenia miasto-bohater?
Teoretycznie miasta-bohaterowie, ale nie spotkałem się z taką formą. Zresztą nie po to podkreśla się zasługi jakiegoś miasta, nazywając je miastem-bohaterem, aby je pomniejszać i dzielić między dwa lub więcej równie bohaterskich miast.
Mimo że sama nazwa jest podniosła, pisze się ją zazwyczaj małymi literami. Tak było też dawniej, gdy o bohaterstwie niektórych miast wręcz wypadało mówić, por.: „LENINGRAD – kolebka Rewolucji Październikowej, miasto-bohater z czasów ostatniej wojny” (cytat prasowy z 1970 r.).
Mirosław Bańko, PWN