mieć miejsce

Dzień dobry,
chciałam zapytać, czy zwrot mieć miejsce wprowadza w zdaniu stronę bierną? Np. „Wernisaż miał miejsce w galerii”? Nie miałabym wątpliwości w przypadku „Wystawa odbyła się” – strona czynna lub „Wystawa została otwarta” – strona bierna. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Beata
Czasownik mieć jest nieprzechodni, zatem nie tworzy strony biernej. Tym samym nie użyjemy w stronie biernej zwrotu mieć miejsce. Ktoś, kto czyniłby to mechanicznie, bez znajomości istniejących tu ograniczeń, mógłby utworzyć zdanie: „Miejsce było miane przez wernisaż”.
W ogóle zwrot mieć miejsce jest oficjalny i sztampowy, a do niedawna był krytykowany jako zapożyczenie. Lepiej powiedzieć: „Wernisaż odbył się…” lub „Nastąpiło otwarcie wystawy…”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski