między… a…, od… do…

Szanowni Eksperci!
Czy istnieje różnica pomiędzy wyrażeniami między… a… a od… do…? Czy pierwsze oznacza przedział otwarty, a drugie – zamknięty? I czy tak też mam rozumieć poniższe gazetowe przykłady: „Pytani o ocenę w skali od 1 do 6, odpowiadają, że mieści się ona między 3 a 4”, „Na ogół myślę o tym w niedzielę, mniej więcej między 2 a 3 w nocy”?
Dziękuję
AB
Różnica między przedziałem otwartym a domkniętym nie jest tak istotna w codziennej komunikacji, aby język związał z nią różnicę między wyrażeniami między… a… a od… do… W praktyce oba wyrażenia są używane zamiennie, w odniesieniu do przedziałów otwartych lub domkniętych, zależnie od kontekstu i wiedzy rozmówców. W zdaniu „Pytani o ocenę w skali od 1 do 6, odpowiadają, że mieści się ona między 3 a 4” chodzi najprawdopodobniej o liczby 3 i 4, czyli przedział domknięty, w przeciwnym wypadku bowiem mielibyśmy albo wartości ułamkowe (co mało prawdopodobne w tym kontekście), albo przedział pusty. W zdaniu „Na ogół myślę o tym w niedzielę, mniej więcej między 2 a 3 w nocy” chodzi natomiast o cały przedział, a nie tylko o jego brzegi. Zresztą z użycia słów mniej więcej wynika, że nadawca nie traktuje tego przedziału zbyt ściśle.
Mirosław Bańko, PWN