miejsce dla się

Dzień dobry,
chciałabym zapytać o miejsce się w szyku, kiedy występuje obok dwóch czasowników. Być może moja pamięć płata mi figle i tylko wydaje mi się, że istnieje zasada umieszczania się między czasownikami, np. „Nie mogę się uwolnić” zamiast „Nie mogę uwolnić się”. Czy taka reguła istnieje? Czy też miejsce się jest tam, gdzie się podoba?
Pozdrawiam
Aneta Dąbrowska-Korzus
Na pewno nie można stawiać się „tam, gdzie się podoba”, np. od się nie zaczyna się zdania. W miarę możności unikamy też stawiania się na końcu zdania, dlatego lepsze jest „Wolę się upewnić” niż „Wolę upewnić się” i lepsze „Idę się myć” niż „Idę myć się” (to ostatnie brzmi wprost fatalnie). Gdy się zbiegnie się z nieakcentowanym zaimkiem, zwykle ustępuje mu pierwszeństwa, por. „To mu się nie uda”, raczej nie „To się mu nie uda”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski