mieli dokonać

Proszę o objaśnienie. Interesuję mnie, czy z kontekstu zdania wynika jednoznacznie, że mężczyźni dokonali czynu zabronionego: „kradzieży kamery video z mieszkania E.R. mieli dokonać Ł.Cz. i P.K., przy czyn J.Cz. wcześniej ukradła klucze do mieszkania poszkodowanej”.
Zdanie jest niejednoznaczne, a dwuznaczność tkwi w słowach mieli dokonać. Można je rozumieć tak, że wymienieni mężczyźni powinni byli dokonać czegoś (np. dlatego, że tak się z nimi umówiliśmy), albo tak, że prawdopodobnie dokonali czegoś (tak powiedzielibyśmy, podając nie sprawdzoną informację, której nie jesteśmy pewni). Istnieją jeszcze inne interpretacje, w danym kontekście jednak mniej prawdopodobne.
Ogólnie biorąc, najczęstsze słowa mają nawięcej znaczeń, więc są najgroźniejsze jako potencjalne źródło nieporozumień. Słowu mieć jeden ze słowników polskich przyporządkował bez mała pół setki definicji (nie licząc objaśnień związków frazeologicznych zawierających to słowo).
Mirosław Bańko, PWN