mieszkańcy Leszna

Szanowni Państwo,
jak brzmi poprawna nazwa mieszkańca Leszna, miasta w Wielkopolsce? Choć Wielki słownik ortograficzny PWN i inne wydawnictwa podają formę lesznianin, Wielkopolanie, a przede wszystkim wielkopolskie media, zdają się chyba tego nie wiedzieć, uparcie propagując formę leszczynianin (!!!). Czy można uznać ją za alternatywną, chociażby w języku potocznym, nieoficjalnym.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Zdarza się – i to nierzadko – że od nazwy miejscowości możemy utworzyć dwie nazwy mieszkańców, np. rzeszowianin i rzeszowiak, w skrajnym wypadku nawet trzy, np. poznanianin, poznaniak, poznańczyk.
Czasem różnica może wynikać z przyczyn historycznych. Jest tak poniekąd w tym wypadku, bo wyraz leszczynianin powstał od przymiotnika leszczyński, a ten jest tradycyjny, pochodzi bowiem od Leszczno – dawnej formy nazwy miasta. Leszczynianin ma w takim razie uzasadnienie, możemy go zaakceptować na prawach pobocznego wariantu (ale w związku z tym trzeba też upomnieć się o rzadko spotykaną, a prawidłową, formę leszcznianin).
Jeśli jednak uwzględnić funkcjonalność nazwy, trzeba przyznać rację wspomnianemu słownikowi, bo leszczynianin to dla Polaków zwykle mieszkaniec Leszczyna, Leszczyny lub Leszczyn. Natomist lesznianina bez problemu powiążemy nazwą Leszno.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski