mieszkańcy państw-miast

Bardzo dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie starotestamentowych nazw pochodnych. Zastanawiam się jak pisać pochodne nazwy mieszkańców państw-miast – z dużej czy z małej litery? Moje pytanie bierze się stąd, że o wielu starotestamentowych miastach trudno jest rozsądzić, czy były to zwyczajne miejscowości, czy też państwa-miasta.
Dziękuję i pozdrawiam
W takich wypadkach założyłbym, że odpowiednie miejscowości są miastami, bo przecież państwo trzeba uznać za system bardziej złożony społecznie i politycznie. Inaczej mówiąc: zanim ukształtowało się państwo, musiało powstać miasto. A w związku z tym nazwy ich mieszkańców zapisałbym od małej litery. Dopiero gdyby istniały jednoznaczne wskazówki, że dane miasto było państwem, można by stosować zapis wielkimi literami.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski