mini

Ciągle mam kłopot z pisownią: mini piłka ręczna czy minipiłka ręczna, mini piłka siatkowa czy minipiłka siatkowa. Wiem, że mini piszemy łącznie z poprzedzającymi je rzeczownikami. Na stronach nawet bardzo znanych klubów sportowych znalazłam pisownię rozłączną. Nie wiem, czy czasem nie powielono cudzych błędów. Proszę o rozwianie moich wątpliwości – bardzo zależy mi na odpowiedzi, gdyż redaguję stronę internetową SKS.
Dziękuję za odpowiedź.
Zasady ortografii rzeczywiście każą cząstkę mini pisać łącznie z następującym po niej wyrazem i niektóre dobrze znane przykłady wspierają tę regulację, np. minispódniczka (inaczej niż spódniczka mini). Spotyka się jednak też wiele zapisów rozłącznych, nawet w tytułach książek, i to – jak na ironię – słowników (proszę przeszukać internetowy katalog Biblioteki Narodowej pod kątem frazy Mini słownik, a znajdzie Pani wiele przykładów). Na ogół rozdzielna pisownia wynika po prostu z niewiedzy, a może nawet z językowej abnegacji, czyli niedbałości o język. W rzadkich wypadkach może być jednak uzasadniona, np. chęcią podkreślenia, że dana konstrukcja jest nowa, utworzona doraźnie. Na Pani miejscu pisałbym minipiłka, nie oglądając się na strony internetowe klubów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski