minutnik do jajek

Dzień dobry!

Przy gotowaniu jajek bardzo przydatne jest urządzenie zwane po angielsku eggtimer. Zastanawia mnie, jak można by przełożyć jego nazwę na polski. W Internecie funkcjonuje jako „minutnik do gotowania jajek”, jednak minutnik bardziej mi się kojarzy z przyrządem dzwoniącym po określonym czasie. Nie mówiąc o nieporęczności tak długiego miana. Dla własnego użytku mówię „czasownik”.

Czy mieliby Państwo jakieś sugestie?

Pozdrawiam

Największą frekwencję w polszczyźnie – jako ekwiwalent anglojęzycznego rzeczownika eggtimer – ma zestawienie minutnik do jajek. Wyrażenie to jest zasadniczo przejrzyste znaczeniowo. Prawdą jest, że minutniki często dzwonią, wskazując użytkownikowi upływ określonego czasu. Dzwonienie nie jest jednak pierwszoplanową cechą znaczeniową minutnika. Wedle definicji słownikowej minutnik oznacza bowiem każdy przyrząd do odmierzania krótkich odcinków czasu potrzebnego do wykonania jakiejś czynności. Minutnik może stanowić część jakiegoś innego urządzenia (np. minutnik tostera, mikrofalówki) lub też być urządzeniem samodzielnym.

Adam Wolański