mnożyć

Dzień dobry,
czy wyrażenie pomnożyć przez jest poprawne? Używane jest ono powszechnie, także w środowiskach akademickich. Jednak przecież dziesięć przez dwa to pięć, a dziesięć razy dwa to dwadzieścia. W moim odczuciu mnożyć powinno się jedynie razy. Czy jestem w błędzie?
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.
Józef Rak
Można jedną liczbę dzielić przez drugą i można ją mnożyć przez drugą. Konstrukcja mnożyć coś razy coś jest rzadsza. Możemy więc pomnożyć coś przez dwanaście lub razy dwanaście – wynik powinien być taki sam.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski