modzić – modzony?

 
modzić – modzony?
2.02.2005
W Wielkim słowniku ortograficzno-fleksyjnym J. Podrackiego (i tylko tam) uznana jest przechodniość czasownika modzić i występuje hasło modzony. Moja definicja modzić to ‘intensywnie myśleć nad czymś, szukać rozwiązania, robić plany’. Tak jak nie ma form myślony od myślenia ani kombinowany od kombinowania (jest taka forma, ale dla innego znaczenia czasownika kombinować), tak sądzę nie ma modzony (chyba, że jest jeszcze inne, „tajemne” znaczenie tego czasownika).
Proszę o opinię w tej sprawie.
Znaczenie czasownika niedokonanego modzić to w tym wypadku istotny problem. Najczęściej oznacza on poszukiwanie rozwiązania jakiegoś problemu, myślenie nad czymś. W tym znaczeniu rzeczywiście strony biernej nie możemy utworzyć. Może dokładniejsza analiza użyć tego czasownika pozwoliłaby odnaleźć znaczenie, które by to umożliwiło.
Sądzę jednak, że autorzy wspomnianego słownika chcieli przede wszystkim podać formę imiesłowu biernego, a więc starali się przekazać informację morfologiczną, nie składniową. Ze względu na składniowe właściwości podstawowego czasownika imiesłów modzony to forma czysto potencjalna.
— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
Co innego forma wymodzony – ta oczywiście istnieje.
Red.
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!