mógłby – jak to wymawiać?

Jak poprawnie powinniśmy wymawiać słowo mógłby: [mukłby], [mugłby] czy [mugby]? Która forma jest najbardziej godna polecenia?
Najlepsza, bo naturalna, jest wymowa [mugby]. Wariant [mugłby], w którym nie dochodzi do uproszczenia grupy trzech spółgłosek, jest przesadnie staranny i możliwy tylko przy wolnym tempie wymowy. Trzeci wariant wystąpi jedynie pod warunkiem, że zwolnimy tempo wymowy przed cząstką -by, i powiemy [mukł-by].
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski