mól, mol i mule

Szanowni Państwo,

jaka jest różnica w znaczeniu między słowami „mól” i „mol”? Czy istnieje liczba pojedyncza od słowa „mule” w znaczeniu 'owoce morza'? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z pozdrowieniami

Mikołaj Petryga

Mól (D., B. mola; l.mn. M. mole, D. moli albo molów) to ‘mały owad o połyskujących skrzydłach żółtego lub burego koloru, którego gąsienice żerują w futrach, wełnie, mące i ziarnie’. Rzeczownik ten występuje we frazeologizmie mól książkowy (w zn. ‘ktoś, kto spędza wiele czasu nad książkami’) oraz przysłowiu każdy ma swojego mola, co go gryzie (w zn. ‘każdy ma jakiś kłopot, który go dręczy’). Wyraz mól jest obecny w polszczyźnie od XV w. i został zapożyczony z języka prasłowiańskiego (por. psł. *moljь).

Mol (D. mola; l.mn. M. mole, D. moli) to z kolei termin z dziedziny chemii oznaczający ‘jednostkę ilości materii’. Wyraz został zapożyczony z angielszczyzny (por. ang. mole, skrót od ang. molecule w zn. ‘molekuła’).

Mule (bez l.poj.; D. muli) to ‘potrawa z małży’. Wyraz ten został zapożyczony – jak wiele określeń kulinarnych – z języka francuskiego (por. fr. moule w zn. ‘omułek’).

Adam Wolański