monofunkcyjność, monofunkcyjny

Dzień dobry,

czy istnieje słowo „monofunkcyjna” — np. w odniesieniu do gospodarki? A może „mono funkcyjna” jak podpowiada mi edytor tekstu? Chyba nie...

Małgorzata

Określenie terminologiczne monofunkcyjność gospodarcza oznacza ‘dominację jednej gałęzi lub nawet branży w strukturze gospodarczej jakiegoś obszaru (np. miasta, powiatu, województwa)’. Podstawą dla tego terminu było wyrażenie gospodarka monofunkcyjna.

W polszczyźnie człon mono- (z gr. mónos ‘jedyny’) regularnie tworzy wyrazy złożone, w których wskazuje na ich związek znaczeniowy z jednostkowością lub jednorodnością, jednolitością czegoś, por. też: monocentryzm, monochromatyczny. Człon mono- jest zawsze zapisywany łącznie z rzeczownikami, przymiotnikami i przysłówkami, z którymi tworzy wyrazy pochodne.

Adam Wolański