morza

Jaką literą należy zapisać wyraz morza w zdaniu: „Ten gatunek ryb występuje w Morzach (morzach?): Śródziemnym i Czerwonym”?
Najlepiej wyraz ten zapisać małą literą: „Ten gatunek ryb występuje w morzach: Śródziemnym i Czerwonym”. Proszę się zastanowić, czy nie byłby lepszy zapis „Ten gatunek ryb występuje w Morzu Śródziemnym i Czerwonym”. W tym zdaniu opuszczamy domyślny składnik (w Morzu) przed wyrazem Czerwonym.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski