mówiąc żywą łaciną…

Proszę o podanie poprawnej wymowy połączenia literowego ti w wyrazach i zwrotach zapożyczonych z łaciny i nie spolszczonych. Nie znam języka łacińskiego, a napotykając się na takie wyrażenia jak invocatio Dei, nie wiem, czy należy je wymawiać, tak jak są pisane [inwokatjo], czy też tak, jak niektórzy dziennikarze, sugerując się wymową pochodnego wyrazu spolszczonego [inwokacjo], tak jak np. inwokacja.
Z góry dziękuję.
Tradycyjna wymowa, która jest dla nas naturalna, to – w większości wyrazów zawierających ti (także w słowie invocatio) – cj. Stąd zresztą forma spolszczeń. Dziś, może pod wpływem innych języków, niektórzy, „literując”, wymawiają we wszystkich wyrazach z tymi połączeniami tj (ti). W istocie są wyrazy, gdzie ti czyta się ti – to wyrazy wzięte przez Rzymian z greki, a także te, w których ti następuje po t, s, x (stąd np. hostia, nie hoscja).
Szkoda, że nie ma dziś mówiących żywą łaciną Rzymian, którzy by zawsze to rozsądzali.
Pozdrawiam
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski