mówić coś do kogoś i komuś

Czemu mówisz to dla mnie a nie B .. - czy to jest poprawnie ?

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz.

Barbara

Czasownik mówić – w przywołanym w pytaniu kontekście – ma następujące schematy składniowe:

  • mówić coś do kogoś, por. Czemu mówisz to do mnie, a nie do Bożeny?
  • mówić coś komuś, por. Czemu mówisz to mnie, a nie Bożenie?

Zasadniczej różnicy znaczeniowej pomiędzy oboma powyższymi konstrukcjami nie ma, czego dowodem jest ich wymienne użycie w tym samym wypowiedzeniu. Na poziomie stylistycznym można zaobserwować, że fraza z przyimkiem do jest używana, kiedy nadawca chce wyraźniej zaakcentować obecność adresata swoich słów.

Konstrukcja składniowa mówić coś dla kogoś jest nienormatywna.

Adam Wolański