mozartiana

W sierpniu b.r. w Parku Oliwskim miało miejsce wydarzenie muzyczne o nazwie Mozartiana 2009 – prowadzący używał tej nazwy w liczbie pojedynczej (ta mozartiana). Wg mnie powinna to być liczba mnoga, gdyż mozartiana to liczba mnoga od mozartianum. Kto ma racje?
Mozartianum to forma potencjalna, podobne rzeczowniki używane są tylko w formach liczby mnogiej, np. (te) kopernikana, mickiewicziana, szopeniana. Z pewnością nie są to rzeczowniki w liczbie rodzaju żeńskiego. Rodzaj żeński mogłaby mieć Mozartiada 2009, gdyby tak ktoś – na wzór olimpiady – chciał nazwać konkurs muzyków wykonujących utwory Mozarta.
Mirosław Bańko, PWN