mrem i mremka

Szanowna Redakcjo,
mam problem z żeńską formą pewnej fantastycznej rasy. Chodzi o rasę mremów. Jaka będzie żeńska forma tej rasy: mremka, mremijka, a może mremianka, gdy męska to mrem?
Pozdrawiam
Zdecydowanie mremka. Konektyw -ij- wchodzi do derywatu wtedy, kiedy połączenie jest nie do wymówienia, np. Belg – Belgijka. Przyrostek -anka nie ma uzasadnienia, bo kojarzy się z nazwami panieńskimi albo z wymianą -anin na anka. Zostaje uniwersalne -ka.
Pytanie jest dość trudne, gdyż nie ma rzeczowników męskoosobowych zakończonych na -em i tworzących feminativa. Ani matuzalem ani ulem tu nie pasują, drugi z tego samego względu, co ksiądz. Gdyby jednak teologiem islamskim została kobieta, nazwałbym ja ulemką, a nie ulemijką.
Marek Łaziński, Uniwersytet Warszawski