msza w intencji

Proszę o wytłumaczenie sformułowania „Msza Św. w int. Ojczyzny i Prezydenta”. Czy dobrze rozumiem, że modlitwa tak określona jest sprawowana w int. pewnego terytorium i Prezydenta? Nie uwzględnia narodu, bez którego nie możemy mówić o istnieniu ojczyzny? Czy poprawnym rozumieniem jest, że termin ojczyzna jest tak szeroki, że obejmuje także swoim znaczeniem naród? Czy int., aby była pełna w swoim znaczeniu, nie powinna odnosić się oprócz ojczyzny, także do narodu, który związany jest z ojczyzną?

Intencje mszy świętej mogą być bardzo różne. Msze mogą się odbywać na czyjąś lub jakąś intencję, np. w intencji ojczyzny, narodu, prezydenta, żołnierzy, powrotu do zdrowia syna bądź córki.

Msza święta w intencji Ojczyzny i Prezydenta jest celebrowana zazwyczaj z okazji inauguracji pierwszej i drugiej kadencji głowy państwa. Z kolei msza święta w intencji Ojczyzny i Narodu towarzyszy zwykle określonym świętom narodowym, np. Świętu Narodowemu Trzeciego Maja i Narodowemu Świętu Niepodległości.

W obu wypadkach pojęcie ojczyzna należy utożsamiać z krajem, w którym się ktoś urodził, którego jest obywatelem lub z którym jest związany więzią narodową.

Adam Wolański