myślistwo

Mam pytanie do Profesora Bralczyka.
Problem dotyczy tworzenia zakończeń rzeczowników -stwo i -wstwo: mówimy szewc – szewstwo, wykonawca – wykonawstwo, językoznawca – językoznawstwo, ale myśliwy – dlaczego: myślistwo?
Anna Jurek
Instytut Studiów Edukacyjnych
Uniwersytet Opolski
-stwo jest przyrostkiem tworzącym m.in. rzeczowniki od czasowników (znawstwo), rzeczowników (wykonawca, szubrawiec, szewc) i przymiotników (leniwy, plugawy). Zasady gramatyczne mówią, że na -wstwo kończą się rzeczowniki pochodzące od tych czasowników i tych rzeczowników, które w zakończeniu mają -w-, natomiast rzeczowniki pochodzące od przymiotników zakończonych na -wy mają -stwo (plugastwo, lenistwo). Wprawdzie myśliwy jest dziś rzeczownikiem, kiedyś jednak był przymiotnikiem i do dziś zachował odmianę przymiotnikową. Równie problematyczne chciwstwo wywodzi się od chciwcachciwy dało chciwość.
Pozdrawiam serdecznie,
Jerzy Bralczyk, Uniwersytet Warszawski