na drugim roku

W rozporządzeniu MON z 2003 r. użyto dwóch wyrażeń: na trzecim roku nauki i w trzecim roku nauki – czy to są tożsame wyrażenia, czy zawierają różnicę – jaką? Wykonawcy mówią na trzecim roku nauki – tzn. student jest na trzecim roku bez powtarzania roku; w trzecim roku nauki – tzn. student może być również na drugim roku nauki – bo powtarzał rok i ogólnie uczy sie juz trzy lata, i chociaż jest na drugim roku nauki, to w trzecim roku uczenia się.
W ogóle nie powiedziałbym na trzecim roku nauki, lecz albo w trzecim roku nauki (analogicznie do w ubiegłym roku, w roku 1900 itp.), albo na trzecim roku (analogicznie do na tym poziomie studiów).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski