na dwór – na pole

Jakie jest prawidłowe określenie: idę na pole, idę na dwór, idę na zewnatrz etc.? Jak można wytłumaczyć upierającej się osobie słuszność jednego z powyższych? Czy to jest regionalne, czy jest jedna ogólna, prawidłowa literacka nazwa, która może być stosowana bez względu na region?

Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Jadwiga Wolak
Forma na dwór powinna być jednakowo rozumiana w całej Polsce. Krakowianie powiedzą jednak na pole, nawet gdy wychodzą z domu na rynek. Ten małopolski regionalizm nie jest błędem dopóty, dopóki nie wiąże się z ryzykiem nieporozumień. Lepiej nie używać go poza własnym regionem.
Mirosław Bańko