na dworze

Szanowni Państwo,
Czy poprawnie mówi się np. „Zimno jest na dworze”, czy „Zimno jest na dworzu”? Chodzi oczywiście o użycie w znaczeniu 'za domem', 'na ulicy' itp.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam
Poprawna wersja brzmi na dworze, niezależnie od tego, czy mamy na myśli przestrzeń poza domem, czy np. siedzibę ziemiańską. W Warszawie i w ogóle na Mazowszu słyszy się często na dworzu, ale ta postać – powstała może pod wpływem wyrażenia na podwórzu – uchodzi za niepoprawną.
Mirosław Bańko