na fotel czy do fotela?

Szanowni Państwo,
dręczy mnie od jakiegoś czasu problem fotela w konstrukcjach typu: dwóch kandydatów na fotel prezydenta i dwóch kandydatów do fotela prezydenta. Która z podanych wersji jest poprawna i dlaczego?
Łączę pozdrowienia,
Małgorzata
Obie konstrukcje są w użyciu, i to jednakowo często. Pierwsza (kandydat na fotel) kojarzy się łatwo z kandydowaniem na stanowisko. Druga (kandydat do fotela) przywodzi na myśl kandydatów i pretendentów do tronu. Wątpię jednak, aby użytkownicy tych konstrukcji widzieli między nimi istotną różnicę.
Mirosław Bańko, PWN