na intensywności

W transmisjach sportowych często używają zwrotu na intensywności. Czy to poprawnie? Z intensywnością - chyba tak powinno być.

Komentatorzy sportowi (ale nie tylko oni) mają tendencję do używania konstrukcji „na + rzeczownik” zamiast przysłówków: grał na spokoju (zam. grał spokojnie), na ostrożności (zam. ostrożnie), na intensywności (zam. intensywnie). Jest to stosunkowo nowy zwyczaj (być może powstały pod wpływem wyrażenia na luzie, któremu jednak nie odpowiada żaden przysłówek), w języku starannym nieakceptowany, a na pewno nieskodyfikowany.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski