na przykład

W wydanym przez UE Vademecum tłumacza (http://42.pl/u/2ATz) opisano wydzielanie przecinkami wyrażenia na przykład (p. 1.2.2.3.g, str. 29/30). Czy tamta interpretacja jest poprawna? Moim zdaniem jest ona niezgodna ze Słownikiem interpunkcyjnym (PWN 2002), dopuszczającym niewydzielanie przecinkami wyrażenia na przykład, ale z opisem i przykładem innym niż w Vademecum. Będę wdzięczny za porównanie i wyprowadzenie mnie z błędu lub potwierdzenie wątpliwości.
Pozdrawiam,
Jarek Hirny
Sprawdziłem i widzę, że jeśli chodzi o niepokojący Pana fragment Vademecum, to wszystko jest w porządku. Nie sądzę, żeby mógł on popadać w sprzeczność ze słowniczkiem interpunkcyjnym, gdyż to od piszącego zależy, który fragment zechce on wydzielić przecinkami jako wtrącenie. Vademecum pokazuje, że w wypadku wyrażenia zaczynającego się słowami na przykład piszący mają swobodę wyboru, ograniczoną jednak o tyle, że z obecnością lub nieobecnością przecinków może się wiązać nie tylko hierarchia informacji, ale wręcz sens wypowiedzi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski