na uczelni

Studiuje się w czy na uczelni (uniwersytecie, politechnice, akademii, szkole)? Która forma jest poprawna? Jeśli obie są poprawne, która jest zalecana?
Moja uwaga: nie spotkałem się ze stwierdzeniem, że ktoś studiuje na Szkole Głównej Handlowej, ale że na SGH – owszem.
Jeśli się wpisze słowa 'na uniwersytecie' w okienko poradnianej wyszukiwarki, to można sporo znaleźć na interesujący Pana temat. Proponuję też popróbować kwerend typu 'na politechnice' lub 'w akademii'.
Skoro studenci nie mówią jeszcze, że studiują na szkole, to dobrze. W skrócie SGH słowo szkoła jest mniej widoczne, dlatego studiować na SGH nie razi. We wszystkich wymienionych przykładach przyimek w brzmi jednak bardziej oficjalnie. Dlatego można studiować na uniwerku i na polibudzie, można też studiować na uniwersytecie i na politechnice, ale rektorem się jest raczej w Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Sztuk Pięknych.
Tylko na szkole studiować nie należy.
Mirosław Bańko, PWN