na ulicy czy przy ulicy?

Czy sformułowanie „w kinie Świta na ulicy Białej” jest prawidłowe? Czy w przypadku miejsca zamieszkania, instytucji, firmy prawidłowy jest wyłącznie zapis „przy ulicy”? Mój dom zawsze był na ulicy Kolejowej, a ja nie czułam się bezdomna...

Pozdrawiam

Dorota

Konstrukcje na ulicy i przy ulicy są jednakowo poprawne, przy czym ta druga nacechowana jest oficjalnością.

Dane korpusowe pokazują, że w języku pisanym konstrukcja przy ulicy jest dwukrotnie rzadsza niż na ulicy. Co jednak ciekawe, w kontekście czasownika mieszkać oba wyrażenia spotyka się równie często. Można domniemywać, że – mimo iż obie konstrukcje są równoprawne – mówiący częściej niż wskazuje średnia statystyczna wybierają akurat w tym kontekście przyimek przy, by nie być obiektem żartów o bezdomności (por. mieszkam na ulicy…). Jeszcze inaczej kształtują się statystyki, kiedy jest mowa o domu. W tym wypadku forma przy (jakiejś) ulicy jest kilkakrotnie częstsza niż na (jakiejś) ulicy. Wynika to najpewniej z tego, że użytkownicy języka obawiają się dosłownego rozumienia przez odbiorcę przyimka na. Rzeczywiście najczęściej komunikuje on, że dany obiekt zajmuje część powierzchni lub przestrzeni wyznaczanej przez inny obiekt (por. dom znajduje się (stoi) bezpośrednio na jezdni).

Niezależnie od tych różnic frekwencyjnych obie konstrukcje są poprawne. Nie ma zatem obaw, że popełniamy błąd, pisząc o kinie na ulicy Białej.

Adam Wolański