na zakupy czy po zakupy?

Szanowni Państwo,
która forma jest poprawna: „On wybrał się na zakupy” czy „On wybrał się po zakupy”??
Dziękuję,
Bożena Król
I tak, i tak można. Na zakupy chodzi się częściej.
Jeśli się wmyślić w różnicę – a z różnicą formy powinna być związana jakaś różnica treści – to można dojść do wniosku, że chodzenie po zakupy jest bardziej świadome i nastawione na cel (por. „Po co idziesz? Po zakupy?”), a chodzenie na zakupy jest raczej formą spędzania wolnego czasu (por. „Idziesz na zakupy czy na spacer?”).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski