nad Niemnem z Niemenem

Dlaczego mówimy: nad Niemnem (rzeką), ale z Niemenem (piosenkarzem)? Skąd rozbieżności w odmianie tego samego słowa w różnych znaczeniach?
Nazwiska czasem mają inną odmianę niż nazwy, od których pochodzą. Na przykład męskie nazwisko Gołąb ma w odmianie zazwyczaj formy: Gołąba, Gołąbowi itd., a mężczyzna o nazwisku Mech odmienia je następująco: Mecha, Mechowi, Mechem, Mechu. Jeśli chodzi o Czesława Niemena, to nazywał się on Czesław Wydrzycki, a pseudonim Niemen przyjął od nazwy rzeki, na pamiątkę miejsca swojego urodzenia (pochodził z Nowogródczyzny). Jak informuje polskojęzyczna Wikipedia, dziennikarz Andrzej Ibis-Wróblewski uważał, że Niemen powinien swój pseudonim odmieniać jak nazwę rzeki, ale piosenkarz był innego zdania.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski