nadzwaniać się (?)

Dzień dobry. Podczas dzwonienia (dosyć częstego) do klientów posługuję się stwierdzeniem „nie chciał bym się NADZWANIAĆ za często”. Chciałbym zapytać, czy można to uznać za prawidłowe, a jeżeli nie, to czym zastąpić takie określenie, żeby były równie krótko określone moje intencje nienadużywania kontaktów telefonicznych?

Czasownik nadzwaniać się w znaczeniu ‘telefonować na tyle często, że może to być uznane za przekroczenie pewnej normy’ to neologizm obrazujący tendencję do skrótu. Kłopot polega jednak na tym, że konstrukcja ta jest zupełnie niefunkcjonalna, ponieważ nie wywołuje u odbiorcy jednoznacznych skojarzeń znaczeniowych. Jest po prostu niejasna. Nie można zatem uznać, że jest godna polecenia. Poza tym w polszczyźnie funkcjonuje wyłącznie czasownik nadzwonić się w znaczeniu ‘wykonać wiele telefonów (w celu załatwienia jakiejś sprawy)’, por. np.

  • Zwrot faktycznie nastąpił, ale nadzwonić się trzeba było.
  • Trzeba było napisać mnóstwo maili, nadzwonić się, naprosić.

Czasownik ten nie tworzy pary aspektowej z formą niedokonaną *nadzwaniać się komunikującą czynność wielokrotną (iteratywną) na wzór pary: zdzwonić się – zdzwaniać się.

Znaczenie, na którym zależy piszącemu do Poradni, jest zawarte w samym czasowniku dzwonić i jego określeniu przysłówkowym, por. nie chciałbym dzwonić za często. Podobne znaczenie będzie miała fraza: narzucać się z telefonami, por. nie chciałbym się narzucać z telefonami.

Adam Wolański