nagie zdjęcia

Trafiłem na artykuł, w którym autor opisuje, jak to „serwisant telefonów kopiował nagie zdjęcia klientek”. Sformułowanie nagie zdjęcia pojawia się w nim kilkakrotnie. W komentarzach jeden z internautów oburzył się: „Nagich zdjęć klientki? Czy może zdjęć nagiej klientki? Jak zdjęcie może być nagie?”. No właśnie, czy miał rację? Czy zdjęcia lub fotki mogą być nagie, gołe, rozebrane?
Nagie zdjęcia i nagie fotki są dość powszechne (mówię o słowach, nie o desygnatach, choć w tym wypadku to akurat wszystko jedno). Dzisiejszy Fakt na swojej stronie internetowej pisze o „nagim zdjęciu Wiktora Janukowycza”, które wyciekło do sieci. I nie chodzi tu wcale o tzw. nagą prawdę o dyktatorze. Tyle uzus.
Jeśli brać pod uwagę względy czysto logiczne, to nagie zdjęcia nie są oczywiście pozbawione ubrania. Ale jeśli mówimy o ociekającym krwią horrorze jakiegoś modnego autora, to też nie mamy na myśli egzemplarzy książki, z których ścieka krew. Polisemia typu: utwór – jego zawartość jest rozpowszechniona, więc jeśli zdjęcie przedstawia nagą osobę, to jest to nagie zdjęcie. A ponieważ nie wszystkie przykłady polisemii motywowanej metonimią są seryjne, więc nie należy od razu oczekiwać, że zdjęcia będą także ubrane (w garnitur, mundur albo sutannę).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski