nająć i wynająć

Szanowni Państwo,
czy zdanie: „Lokator wynajmuje mieszkanie” jest niepoprawne? Może należałoby napisać: „Lokator najmuje mieszkanie”? Czy wynajmować i najmować to synonimy?
Z wyrazami szacunku
Małgorzata Warda
Nająć i wynająć to synonimy. Być może prawnicy czynią między nimi jakieś rozróżnienie, ale w polszczyźnie ogólnej czasowników tych używa się zamiennie.
Przytoczone przez Panią zdania nie są błędne, ale są dwuznaczne: nie wiadomo, czy lokator (wy)najmuje mieszkanie komuś, czy od kogoś. Być może kontekst tę wieloznaczność wyjaśnia; jeśli nie, należałoby przytoczone zdania doprecyzować.
Wieloznaczność wymienionych czasowników jest uciążliwa, a ich synonimii ogólna polszczyzna nie wykorzystuje. Byłoby użyteczne jeden z nich związać ze znaczeniem 'komuś', a drugi ze znaczeniem 'od kogoś'. Język ogólny, rozwijający się spontanicznie – w przeciwieństwie do ściślej kontrolowanych przez użytkowników systemów terminologicznych różnych dziedzin wiedzy – nie lubi jednak takich regulacji.
Mirosław Bańko, PWN