należałoby i warto by

Dlaczego pisze się należałoby razem, a warto by osobno (chodzi o partykułę -by)?
Nie będę pisał o sytuacji historycznej, która doprowadziła do takiej kodyfikacji pisowni, ale mogę wyjaśnić, dlaczego różnica, na którą Pan zwrócił uwagę, jest zasadna i godna utrzymania. Otóż choć należałoby i warto by (a jeszcze bardziej trzeba by) są bliskie pod względem swojego znaczenia i cech gramatycznych, to jednak pierwsza z tych form jest zbudowana jak normalny czasownik, z typową dla czasowników końcówką rodzaju nijakiego, podczas gdy druga jest afleksyjna, pozbawiona końcówki.
Mirosław Bańko, PWN