należeć

należeć

30.03.2023
30.03.2023

Szanowni Państwo,

zwracam się o poradę, czy poniższe zdanie jest poprawne:

„Do tłumacza należy zdecydować, na ile informacje te istotnie modyfikują zasadniczy tekst, a na ile można je w przekładzie pominąć.”

Czy jest to poprawna konstrukcja, że do „kogoś należy zdecydować”? Czy czasownik w bezokoliczniku może występować po słowie należy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Maria Burnat

W przytoczonym zdaniu nie mamy do czynienia z czasownikiem niewłaściwym należy w znaczeniu ‘trzeba, powinno się’ (por. np. Należy kłaniać się starszym), lecz z czasownikiem należeć w znaczeniu ‘być czyimś prawem, obowiązkiem’. W znaczeniu tym czasownik należeć występuje tylko w 3. os. i łączy się z rzeczownikiem podmiotem (por. np. Do jego obowiązków należy froterowanie podłogi). Nadrzędny człon przytoczonego w pytaniu wypowiedzenia wymaga zatem rzeczownikowego podmiotu (np. do tłumacza należy decyzja, czy… albo do tłumacza należy ocena, na ile…). Korekty wymaga także szyk przydawki w zdaniu podrzędnym. Tekst zasadniczy to termin, więc przydawka ma szyk porzeczownikowy. Ponadto cały człon podrzędny nie jest do końca jasny. Być może jest zrozumiały tylko w kontekście tekstu poprzedzającego lub następującego. Trudno to jednak jednoznacznie ocenić na podstawie tak krótkiego fragmentu.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego