nauczyciel od…, książka do…

Jak powinniśmy określić nauczyciela np. matematyki? Pan z matematyki, pan od matematyki, czy może jeszcze jakoś inaczej? Podobny problem może być z opisaniem podręcznika: książka od matematyki, książka z matematyki, książka do matematyki… Czy wszystkie te formy są jednakowo poprawne?
Mówimy pan od matematyki, chemii, polskiego itd. W drugim wypadku użyjemy konstrukcji książka do matematyki, chemii, polskiego itd. Przyimek z zastosujemy raczej w połączeniu książka z czym, np. z obrazkami, konstrukcję książka z czego, np. z matematyki, można zaaprobować w języku potocznym.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski