nauka

Jak należy akcentować (więc także wymawiać) słowo nauka? Sądzę, że jest to trzysylabowe słowo polskie, więc akcent pana na u (przedostatnia sylaba). Przeważnie jednak słyszę w tym słowie akcent na na, co brzmi [nałka]. Pozdrawiam.
Sądzi Pan(i) słusznie – takie samo stanowisko zajmują w tej sprawie słowniki poprawnej polszczyzny. Ciekawe zatem, dlaczego tak wiele osób akcentuje w tym słowie sylabę na. Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć w Słowniku wyrazów kłopotliwych (WPN, 1994). Jego nowe wydanie pt. Mały słownik wyrazów kłopotliwych właśnie się ukazało.
Mirosław Bańko