nawet jeśli

Dzień dobry.

„Nawet, jeśli nie zamierzam być krytyczna, często nieświadomie skupiam się na błędach innych.”

Bardzo proszę o komentarz na temat przecinka po „nawet”.

Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Serdecznie pozdrawiam

Ewa Keler

Przecinek jest zbędny. Nie rozdziela się bowiem przecinkiem połączeń partykuł (nawet) ze spójnikami (jeśli). Gdybyśmy odwrócili kolejność zdań składowych wypowiedzenia złożonego, przecinek należałoby postawić przed całym wyrażeniem (jest to tzw. cofanie przecinka), por. Często nieświadomie skupiam się na błędach innych, nawet jeśli nie zamierzam być krytyczna.

Adam Wolański