nawiedzić cmentarz

Czy można nawiedzić cmentarz? Czy poprawnie użyłam słowa nawiedzić w zdaniu: „Tuż przed świętem zmarłych tradycyjnie uczniowie naszej szkoły nawiedzili Cmentarz Powązkowski, aby uczcić pamięć swojego patrona”.
Dziękuję za odpowiedź.
Katarzyna Wójcik
Nawiedzić w znaczeniu 'odwiedzić' mówi się dziś rzadko, częściej pisze z zamiarem stylizacji na język miniony. Czasownik ten zawęził swoje znaczenie i dziś częściej nawiedzają nas duchy niż ludzie. W kontekście słowa cmentarz skojarzenie z duchami aktywizuje się szczególnie łatwo, toteż zdanie przytoczone w pytaniu uważam za niefortunne. W zamian można było użyć zwrotu odwiedzić cmentarz albo po prostu pójść na cmentarz.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Pozdrawiam serdecznie.
    Otrzymuję systematycznie, dzięki RSS mojego komputera, odpowiedzi Państwa na pytania internautów do Poradni Językowej PWN. Właśnie dzisiaj tłumaczy Pan, iż wyrażenie nawiedzić cmentarz jest niefortunne. W języku kościelnym jednym z warunków uzyskania odpustu w oktawie Wszystkich Świętych (dzień zaduszny itd.) jest właśnie nawiedzenie cmentarza, por. np. http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-01.php3. Powszechnie w kościołach słyszy się to wyrażenie: w ogłoszeniach duszpasterskich, na ambonie… Skoro jest tak powszechnie używane od dziesiątek lat, bo od dziecka je słyszę, i pojawia się w słowie drukowanym, czasopismach, książkach, dlaczego jest niefortunne?
    Z poważaniem
    o. Abraham Sobkowski OFM
    Dziękuję za wypowiedź. Nie napisałem, że zwrot nawiedzić cmentarz jest w ogóle niefortunny, tylko że niefortunnie został użyty w cytowanym zdaniu, które nie reprezentuje przecież języka Kościoła, lecz język codzienny, użytkowy (pochodzi prawdopodobnie ze szkolnej gazetki, być może internetowej, lub z innego tekstu sprawozdawczego). Gdyby to samo zdarzenie zostało zrelacjonowane na przywołanej przez Ojca stronie internetowej, to zwrotu nawiedzić cmentarz nie uznałbym za niestosowny.
    Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski