nazbierać

Która konstrukcja jest poprawna: kosze grzybów, których nazbieraliśmy czy kosze grzybów, które nazbieraliśmy?
Nazbierać łączymy z biernikiem lub dopełniaczem, por. przykłady z Innego słownika języka polskiego PWN: „Jest tyle jagód, że w pół godziny można cały dzbanek nazbierać” oraz „Nazbierał chrustu i postanowił rozpalić ognisko”. Z porównania tych zdań widać, że biernik i dopełniacz nie są wymienne: pierwszy informuje, że cała rzecz została objęta jakimś działaniem, drugi – że tylko jej część (można by powiedzieć wprost: „Nazbierał trochę chrustu…”).
Swoją drogą dziwny ten drugi przykład. Zdaje się mówić o kimś, kto zbierając chrust, nie wiedział jeszcze, po co to robi, i dopiero, gdy już nazbierał chrustu, postanowił, że zrobi z niego użytek.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski