nazwa litery V

nazwa litery V
27.08.2002
27.08.2002
Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wymawiać należy głoskę v? W środkach masowego przekazu często jest wymawiana z niemieckiego „fau”, jednak znam wykładowcę, który twierdzi, że po polsku to „we”. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Chodzi Panu, o ile dobrze rozumiem, o nazwę litery V. Mój nauczyciel fizyki mówił o wektorach „we” i „wu”, które oznaczał za pomocą liter V i W, a więc podobny był do znanego Panu wykładowcy. Z lekcji historii pamiętam jednak rakiety „fał jeden” i „fał dwa”, zapisywane V-1 i V-2. Jest też antybiotyk, którego nazwę czytamy „fał cylina”, a piszemy V-cylina. Jak widać, w polszczyźnie ogólnej przyjęte jest oznaczanie litery V dźwiękiem „fał”. Nazwy „we” używają chyba tylko przedstawiciele nauk matematyczno-przyrodniczych.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!