nazwiska de Azevedo, de Brito

Dzień dobry,
proszę o pomoc w odmianie nazwisk typu: Francisco de Azevedo, Jan de Brito. W tym wypadku może być z pewnością: Francisca de Azevedo, Jana de Brito, czyli odmienione jedynie imię. Czy można oprócz imienia odmienić nazwisko? A jeśli dalej w tekście pojawia się samo nazwisko Azevedo, Brito – czy w odmianie będzie: nie ma Azeveda, Brita?
Pozdrawiam
Maria
Można odmienić nazwisko, a formy Francisca de Azeveda, o Janie de Bricie nie mogą być uznane za błędne, lecz co najwyżej dyskusyjne. Jeśli jednak nazwisko wystąpi samo, jest to poważny powód, by je odmieniać, m.in. dlatego, że nieodmienność takich nazwisk jest sygnałem żeńskości, formy o Azevedzie, z Britem będą więc mogły być bez problemu uznane za męskie.
Jan Grzenia